این محصول با موفقیت به علاقه مندی ها اضافه شد
این محصول از علاقه مندی ها حذف شد
این محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد
شنیدن نت عطر

زمان مطالعه مقاله دقیقه
تاریخ انتشار 15 مرداد 1400

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
فهرست مطالب منتشر شده میتوانید مشاهده کنید

آیا تا به حال کسی به شما گفته که به یک عطر گوش دهید؟ این که بخواهیم حس شنوایی را به عطر و استشمام عطرها ربط دهیم بی معنی به نظر می رسد. این به نظر بازی با کلمات است نه چیز دیگری. شنیدن نت عطر با اینکه به صورت واقعی عبارت درستی نیست، اما منظور کلام را می رساند. اما حقیقت این است که بعضی از مردم رایحه ها را گوش می دهند و می شنوند مثل اینکه آن ها کلمه هستند.

این مورد به عنوان سیناستیزی شناخته می شود ، شرایطی که یک حس همزمان با یک یا حس های بیشتری دریافت می شوند. این یعنی یک پدیده ادراکی که در آن همانند سازی یک مسیر حسی یا شناختی (شنوایی ، بینایی و غیره) به یک تجربه اتوماتیک و غیر ارادی در یک مسیر حسی یا شناختی دیگر منجر می شود. این عمل گاهی به شکل یک تصویر دیداری که معمولاً با یک شبیه سازی آکوستیک (شنوایی رنگ شده) همراه است بروز می کند. اما همچنین به حس های لمسی، دردناک و حرارتی هم تبدیل می شود.

شنیدن نت عطر

برای حدود 4 الی 5 درصد مردم، کلمات بو یا یک صدا دارند و دهان ها به شکل های هندسی دیده می شوند.

در حالی که درباره ی این پدیده به طور گسترده تحقیق نشده، به نظر می رسد سیناستیزی روی افراد هنرمند تأثیر می گذارد. اما این به آن معنی نیست که افراد دیگر از این موضوع مستثناء هستند. فقط داده ها در مورد هنرمندان بیشتر است.

بعضی از موسیقی دانان از جمله “فارل ویلیام” ، “کنی وست” و “لیدی گاگا” از سیناستیزی خود و نقش آن در خلاقیتشان آگاه هستند. “اُلیور مسیان” ، “فرانزینر” و “دوک الینگتون” هم همین ویژگی را داشته اند.

 

سیناستیزی

سیناستیزی به نظر می رسد که یک آسیب شناسی خوش خیم است و معمولاً فقط یک حس اضافی را به حسی که مستقیماً درگیر است اضافه می کند. در حالی که ممکن است مطرح کردن سیناستیزی در این مقاله نامناسب به نظر برسد! اما شکی نیست که شبیه سازی حس بویایی می تواند به شکل های چشایی ، دیداری ، لمسی و شنیداری بروز نماید. بدون آن که مستقیماً این حس ها فعال و درگیر شده باشند. شنیدن نت عطر شامه خیلی قوی ای می خواهد.

این ممکن است یک ارتباط غیر مستقیم باشد. از آن جا که یک رایحه یا بو با اجزای تشکیل دهنده ی پیچیده مثل “ادوپرفیوم” می تواند عکس العمل هایی در مغز را فعال کند که موقعیت پیچیده ای را برمی انگیزد. در آن حواس به طور مجازی و نه به شکل واقعی و فیزیکی شبیه سازی می شوند. در نتیجه باعث احساس های متنوعی می شوند.

یعنی در کلامی ساده میتوان گفت که مغز اینگونه افراد برای مواردی که از یک حسی دریافت میکنند شبیه سازی هایی در ذهن خود انجام میدهند که به نوبه ی خود، میتواند خوشایند نباشد.

در فروشگاه مجازی عطر آلفا مونته(Alfa monte) می توانید نت های موسیقی هر یک از عطر ها را مفصل مطالعه کنید. به شما پیشنهاد می دهیم پست های عطر مردانه بوناونتورا آلفا مونته(Bonaventura persume) و عطر مانژر بلک (Monsieur Black) را مطالعه کنید.

 

موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
مقـــــالات مرتبـــــط مشاهده آرشیو
خرید از فروشگاه آنلاین

اگر در شهرهای بزرگ زندگی میکنید و یا عادت به خرید حضوری و صرف زمان و هزینه های حمل و […]

ادامه مطلب
فرهنگ و احساس بویایی

معنی و مفهوم هر بو در جای جای این کره ی زمین با توجه به عوامل اجتماعی و فرهنگ و […]

ادامه مطلب
عطر مردانه بوناونتورا آلفا مونته

عطر مردانه بوناونتورا آلفا مونته چگونه می تواند زیبایی ما را تکمیل کند؟ آیا کسی پیدا میشود که دوست نداشته […]

ادامه مطلب
خلاقیت عطر سازان در خلق رایحه

عطر سازان چگونه برای تولید یک رایحه خلاقیت به خرج می دهند؟ برای ساخت یک عطر خوش بو مانند ساخت […]

ادامه مطلب
نظر خود را ارسال کنید