این محصول با موفقیت به علاقه مندی ها اضافه شد
این محصول از علاقه مندی ها حذف شد
این محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد

مزایای عطرها

زمان مطالعه مقاله دقیقه
تاریخ انتشار ۱۵ مرداد ۱۴۰۰

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
فهرست مطالب منتشر شده میتوانید مشاهده کنید

در این کره خاکی هیچ چیزی بدون دلیل و مزایایی بوجود نمی آید. بعضی عناصر به تنهایی ویژگی های مفید یا مضری دارند. اما برخی دیگر نیز در حالت های خاص، یا در صورت ترکیب شدن با عناصری دیگر شکوفا می شوند. بهترین مثال برای این مشخصه، عطر می باشد. یک عطر گاهی تشکیل شده از چند ترکیب معطر که رایحه خوشبو یک عطر را تشکیل می دهند. مزایای عطرها می تواند باعث تعجب شما شود.

مزایای عطرها

۱.رایحه عطر

شاید بیانش چندان نیاز نباشد. ولی عطرهایی که روزانه در هر شرایطی استفاده می کنیم، برای مصارفی مانند لذت بردن از رایحه دلنشین آن یا پوشاندن رایحه نامطبوع توسط آن است.

 

۲.حالتان را خوب میکند

یکی دیگر از مزایای استفاده از عطر، بهبود روحیه و تغییر حال شما است. همانطور که در پست “چگونه بو بر ما اثر میگذارد؟ ” گفته ایم، تاثیر رایحه ، بر اعصاب انسان ها کم نیست، از همین رو بوییدن رایحه های بهاری و دلنشین، روحیه مان را عوض و حالمان را در هر شرایطی تغییر میدهد.

 

۳.اعتماد به نفس را افزایش می دهد

دقیقا همانند لباسی شیک و شاد، بدنی تراشیده و سالم، آب و هوایی خنک و مرطوب و از همین مثال ها، عطر هم میتواند علاوه بر بخشیدن شادی به شما، اعتماد به نفستان را بسیار بالا ببرد.

برای مثال وقتی که با ست رسمی خود و با رایحه ای گرم و سنگین مانند دارک لرد(Dark Lord) یا آماریلو(Amarillo) برند آلفا مومنته(Alfa Monte)، در میان مهمانان مجلس قدم می زنید و نگاه ها را به خود مجذوب، حس اعتماد به نفس بالایی را دریافت میکنید.

 

۴.خود و دیگران را جذب میکند

از آن رو که حس بویایی از ۵ حس اصلی انسان ها است، و همیشه آماده به کار است و هرگونه بویی را دریافت می کند، می تواند بعد از اولین دریافت بو، نگاه شنونده بو را به سمت شما بگرداند تا متوجه صاحب عطر شود و ببیند که این رایحه ی دلنشین از کجا یا کیست؟

 

۵.پخش فوری عطر

همانطور که میدانید یکی از اصلی ترین مواد حاضر در بیشتر عطر ها، الکل است و الکل هم بدلیل خاصیت پخش فوری، کمک شایانی را در پخش بوی سریع به جا می آورد. به همین دلیل کمی بعد از استفاده از عطر، مقداری رایحه عطر را فورا متوجه می شویم.

۶.تقویت سلامت

در قدم اول باید گفت هیچ منبع علمی درمورد این تیتر وجود ندارد. ولی با توضیحی کوتاه می توان به حقیقت داشتن آن، اطمینان یافت. همانطور که در نکته دوم گفته شد، عطر های دلنشین، تاثیر مستقیمی بر روحیه مان میگذارد و از استرس و تنش های عصبی جلوگیری می کند. از همین رو با کم شدن استرس، سلامت شما تقویت و حال تان خوب می شود.

 

۷.ایجاد خاطره

وقتی کسی لباس یا کالایی را به ما به عنوان یادبود می دهد، در قدم اول آن را بو می کنیم. بو ها در مغز ما به عنوان یک خاطره ذخیره می شوند و با هر بار بو کردن آن وسیله، یا وسیله ای با رایحه مشابه، دوباره خاطرات آن فرد برای مان زنده می شود.

یا وقتی بعد از مدت ها به مکانی قدیمی مانند خانه مادربزرگ مان، سر می زنیم ، با شنیدن بوی گل و گیاه داخل ایوان یا دست پخت مادربزرگ در آشپزخانه نقلی کنار خانه، ما را یاد خاطرات کودکی و شوخی های بچگانه مان با دوستان و فامیل می اندازد.

 

۸.آروماتراپی

عطرها فواید بسیاری همانند آرامش بخشی را بدنبال خود دارند. عطر مرکبات ، عطر گل و ادویه های زمستانی، به آرامش جسمانی و روحی مان بسیار کمک میکنند.

 

۹.درمان بی خوابی است

یکی دیگر از تاثیراتی که عطر ها بر ما می گذارند، بهبود کیفیت خوابمان هنگام شب ها است. به گونه ای که ذهن مان را آرام و استرس را کم می کند. و باعث می شود که احتمال دیدن کابوس در ما پایین آید.

 

۱۰.درمان سردرد یا حتی کمک به آرام شدن میگرن

شاید این مورد که آخرین مورد است باعث تعجب شما شود. عطر ها به دلیل خاصیت آرامش بخشی که دارند، فشار خون و حتی غلضت خون را تغییر می دهند. از همین رو فشار خون در سر کم و سردرد یا میگرن را تا حدی کمتر می کنند.

پس هیچ گاه فراموش نکنید که عطری که مورد استفاده شما است، تنها برای رایحه اش مورد استفاه قرار نمی گیرد. بلکه مزایای عطرها به صورت های دیگر نیز استفاده می شود که آن را متمایز از دیگر کالاها می کند.

موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
مقـــــالات مرتبـــــط مشاهده آرشیو
نظر خود را ارسال کنید