این محصول با موفقیت به علاقه مندی ها اضافه شد
این محصول از علاقه مندی ها حذف شد
این محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد

مسمومیت عطری چیست؟ روش های درمان حساسیت به عطر

زمان مطالعه مقاله 7 دقیقه
تاریخ انتشار ۱۵ مرداد ۱۴۰۰

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

به دلیل قوانین مختلفی، تولیدکنندگان عطر از به اشتراک گذاشتن “اسرار تجاری و ترکیبات مخفی” عطرهای برند خود جلوگیری می کنند. کاهی این فرمول ها توسط رقبا کم و زیاد شده، و مصرف کنندگان دچار مسمومیت عطری شدند. اما باید گفت که مقصر این عمل، تولید کننده و یا فروشنده عطر نیست، بلکه هدف این موضوع یک نوع سیاست کاری می باشد. تقریباً هر عطری که به صورت تجاری فروخته می شود، مملو از مواد شیمیایی گوناگونی است که برخی از آن ها در بسته بندی محصول ذکر نمی شوند.

از آنجا که برخی از مواد موثره موجود در عطرها اعلام نشده اند، نگرانی های اساسی در مورد واکنش های شیمیایی که عطر می تواند در بدن ایجاد کند وجود دارد.

مسمومیت عطری

خبر خوب این است که آسیب فوری و جبران ناپذیر در اثر استفاده کوتاه مدت از عطر یا ادکلن – به اصطلاح “مسمومیت با عطر” – نادر است. اما قرار گرفتن در معرض رایحه های موضعی می تواند باعث ایجاد آلرژی، حساسیت پوستی و آسیب های مزمن شود. بنابراین پیشنهاد برند آلفا مونته (َAlfa Monte) این است که به هیچ عنوان عطر را از مکان های غیر معتبر، فروشگاه های مشکوک، دست فروشان و موارد مشابه خریداری نکنید.

روش های نگهداری از عطر نیز مهم است و بهتر است در مورد آن مطالعه نمایید.

بیایید نگاهی دقیق تر به موارد اضطراری پزشکی ناشی از محصولات معطر بیندازیم.

چه موقع به کمک فوری مراجعه کنید؟

بیشتر عطرها حاوی مقادیر زیادی اتانول هستند. اتانول نوعی الکل است که انسان نباید آن را به صورت خوراکی مصرف کند. بنابراین اگر کودک شما مقادیری از آن را اشتباها مصرف کرد، باید فورا با ۱۱۵ یا پزشک فرزندتان تماس بگیرید.

در این فاصله، به کودک خود میان وعده کوچک کربوهیدرات یا شکر بدهید تا قند خون وی به حد خطرناکی افت نکند. اگرچه خوردن عطر برای کودک شما می تواند ترسناک باشد، اما احتمال اتفاق آن زیاد است و اکثر کودکان با اقدامات لازم بهبود می یابند.
علائمی که ممکن است کسی در برابر یک محصول معطر واکنش جدی داشته باشد و در صورت مشاهده، باید با اورژانس، بابت مسمومیت عطری ، تماس گرفته شود، عبارتند از:

۱.آکنه
۲.خواب آلودگی یا کاهش سطح انرژی
۳.گیجی
۴.سرگیجه
۵.حالت تهوع یا استفراغ
۶.لکنت زبان
۷.افزایش ضربان قلب

مواد نگران کننده در عطرها

سمی ترین ماده تشکیل دهنده عطر مردانه و زنانه، ادکلن ها و افترشیوها، الکل اتانول یا ایزوپروپیل است. مواد الکلی موجود در عطر به عنوان روشی برای حفظ و تثبیت رایحه مورد نظر استفاده می شوند. این الکل ها سمی هستند و در صورت بلعیدن بیشتر از ۳۰ میلی لیتر ممکن است علائم بالا و یا بدتر ایجاد شود.
اگر هنگام قرار گرفتن در معرض عطر خاصی متوجه قرمزی، خارش یا تحریک سینوس شده باشید، احتمالاً نسبت به ماده ای در آن حساسیت دارید.

عطرها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

۱.حساس کننده های تنفسی که باعث خس خس یا آسم می شود.
۲.حساس کننده های هورمونی که سیستم غدد درون ریز شما را از تعادل خارج می کند.
۳.مواد مخفی مخربی که با گذشت زمان در بدن شما جمع شوند و برای سیستم تولید مثل شما مضر هستند.

همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر تولیدکنندگان عطر قادر به درج کردن این مواد سمی بر روی بسته بندی خود نیستند . با این اوصاف، مواد تشکیل دهنده دیگری مانند فتالات، استایرن، کاتون گالاکسولاید و سایر کتونهای مشک، اتیلن گلیکول، استالدئید، اکسی بنزون نیز وجود دارند که همه ما به ویژه مادران باردار باید مراقب آن ها باشند.

علائم مسمومیت با عطر

اگر زمانی عطری خورده شود، ممکن است علائم مشابه مصرف مشروبات الکلی با غلظت بالا نمایش داده شود. بنابراین باید مراقب علائم معرفی شده زیر بود. چرا که می توانند نشان دهنده مسمومیت با عطر باشند:

  • مشکل در تعادل و یا تکان خوردن هنگام راه رفتن
  • لکنت زبان
  • بی حالی یا کمبود انرژی
  • بوی الکل در تنفس
  • حالت تهوع یا استفراغ

درمان مسمومیت عطری

اگر شما یا فرزندتان اشتباها مقادیری عطر خوردید، توصیه می شود با یک مرکز بهداشتی و درمانی تماس بگیرید. پزشک بعد از بررسی ممکن است اعلام کند که مقدار کمی عطر مصرف شده و با نوشیدن کافی آب، خوردن میان وعده سبک و مراقبت دقیق مشکل برطرف خواهد شد. لازم به ذکر است تشخیص این موضوع را فقط به پزشک معالج خود بسپارید.
برای مواردی که مقدار زیادی عطر خورده شده باشد، ممکن است فرد مورد نظر در بیمارستان تحت مراقبت قرار بگیرد. در طی آن مدت، به فرد آسیب دیده مقدار زیادی مایعات و میان وعده های سبک داده می شود تا قند خون افت نکند. طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت، هرگونه خطر ناشی از این اتفاق با نظارت پزشک معالج، رفع خواهد شد.

موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
مقـــــالات مرتبـــــط مشاهده آرشیو
نظر خود را ارسال کنید