این محصول با موفقیت به علاقه مندی ها اضافه شد
این محصول از علاقه مندی ها حذف شد
این محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد

چگونگی تشکیل بوی خاک و باران؛ عطر خاک نم دار

زمان مطالعه مقاله 7 دقیقه
تاریخ انتشار ۲۳ آذر ۱۴۰۱

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
فهرست مطالب منتشر شده میتوانید مشاهده کنید

آیا تا به حال در یک روز ابری بیرون رفته‌اید و بوی خاک و باران را حس کرده‌اید؟ یا بعد از یک باران شدید متوجه شده‌اید که بوی خاصی در هوا وجود دارد؟ آن رایحه دلپذیر «پتریکور» نام دارد. این سنگ توسط کانی شناسان مشهور ایزابل جوی بیر و ریچارد توماس در سال ۱۹۶۴ ابداع شد. این از واژه یونانی petros به معنای سنگ و ichor که به معنای مایعی است که در رگ‌های خدایان جریان دارد، آمده است. پتریکور نام علمی بوی باران و خاک است اما این بو چگونه ایجاد می‌شود؟ در این بررسی به طور کامل در مورد عطر خاک نمناک صحبت می‌کنیم.

بوییدن بوی خاک و باران

خاک باران خورده

ابتدا بیاید در مورد بوی باران صحبت کنیم. شما اغلب می‌توانید با بیرون رفتن و بوییدن هوا متوجه شوید که باران می‌بارد. بوی شیرین و زنده‌ای که در هوا معلق است، «ازن» است. بارهای الکتریکی مانند بارهای ناشی از رعد و برق یا منابع دست ساز، مولکول‌های اکسیژن اتمسفر را به اتم‌های جداگانه تقسیم می‌کنند. این اتم‌های آزاد اکسیژن به سرعت با سایر مولکول‌های اکسیژن موجود در هوا ترکیب می‌شوند و ازن را تشکیل می‌دهند. مولکول‌های ازن از ارتفاعات بالاتر به سطح دماغه توسط باران به خاک منتقل می‌شوند تا پتریکور را ایجاد کنند.

پتریکور یا همان بوی خاک و باران از روغن‌های گیاهی به دست می‌آید که در دوره‌های خشک، عمدتاً در برگ‌های گیاه، انباشته شده‌اند. روغن‌های ترشح شده در سنگفرش یا خاک ته‌نشین شده و با مخلوط شدن با باران آزاد می‌شوند. بوی پتریکور پس از دوره‌های طولانی خشکسالی قوی‌تر می‌شود زیرا مقدار روغن‌ها در دوره‌های زمانی طولانی انباشته شده‌اند. بوی پتریکور را خاکی و مشک‌دار توصیف کرده‌اند. قبل از اینکه دانشمندان استرالیایی بوی خاک نم زده را شناسایی کنند، در یک عطرسازی هندی استفاده می‌شد. رایحه را ماتی‌کا عطار یا عطر خاکی می‌نامیدند و از آن در روغن چوب صندل استفاده می‌کردند.

ژئوسمین

وقتی باران متوقف می‌شود، بوی نم در هوا می‌ماند. این بو بسیار قوی و خاکی است. این بو از موجوداتی به نام «ژئوسمین» می‌آید. Geosmin از یونان باستان است که «geo» به معنی زمین و «osme» به معنای بو میباشند. باکتری‌های گرم مثبت به نام اکتینومیست‌ها در خاک زندگی می‌کنند. وقتی باران نمی‌بارد، مولکول‌های موجود در هوا مواد حیوانی یا گیاهی در حال تجزیه خود را به سطوح معدنی یا رسی داخل خاک می‌چسبانند. اکتینومیست‌ها روی مواد در حال تجزیه کار می‌کنند و بوی نم خاک را تولید می‌کنند که با برخورد قطرات آب به زمین در هوا آزاد می‌شود.

بوی ژئوسمین یا عطر خاک نمناک می‌تواند توسط حیوانات و همچنین انسان تشخیص داده شود. در واقع، بسیاری از حیوانات به این مولکول حساس هستند اما انسان‌ها به ویژه احساسیت زیادی به آن دارند. حتی زمانی که فقط مقادیر کمی از ژئوسمین در هوا وجود دارد، انسان‌ها می‌توانند آن را بو کنند. بینی انسان آنقدر حساس است که می‌تواند بوی خاک و باران موجود در هوا را با کمتر از پنج قسمت در میلیارد (ppb) تشخیص دهد.

علت علمی بوی خوش خاک نم دار

اما چگونه بوی خاک بارون خورده ایجاد می‌شود؟ دانشمندان از دهه ۱۹۶۰ می‌دانستند که ژئوسمین توسط میکروارگانیسم‌های موجود در خاک، عمدتاً توسط باکتری‌هایی با نام علمی استرپتومیست ساخته می‌شود. این باکتری ترکیبی به نام ژئوسمین تولید می‌کند. اگرچه ژئوسمین می‌تواند برای برخی از گونه‌ها سمی باشد اما بعضی حشرات مانند دم فنری آن را با یک وعده غذایی مرتبط می‌دانند.

این باکتری بسیار رایج است و می‌تواند در مناطقی در سراسر جهان یافت شود که دلیل جهانی بودن این بوی شیرین پس از باران است. از آنجایی که باکتری‌ها در خاک مرطوب رشد می‌کنند اما پس از خشک شدن خاک، هاگ‌ها را آزاد خواهند کرد. بوی آن پس از بارانی که بعد از یک دوره خشکی رخ می‌دهد، شدیدتر است. اگرچه بعد از اکثر طوفان‌های بارانی تا حدودی متوجه آن خواهید شد.

خرید عطر خاک و باران

امروزه به وفور از بوی خاک و باران در عطرها استفاده می‌شود. بوی خوش خاک باران زده ناشی از موجوداتی به نام ژئوسمین است که در خاک زندگی می‌کنند. در عطرها و ادکلن‌ها از رایحه‌های خاکی برای تداعی کردن بوی خاک مرطوب استفاده می‌شود. فقط کافی است مقداری از این عطر را به پوست خود اسپری کنید، سپس به مانند زمانی که باران به خاک برخورد می‌کند، بوی خاک باران خورده در هوا منتشر می‌شود.

موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
مقـــــالات مرتبـــــط مشاهده آرشیو
نظر خود را ارسال کنید