این محصول با موفقیت به علاقه مندی ها اضافه شد
این محصول از علاقه مندی ها حذف شد
این محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد
چگونگی تشکیل بوی خاک و باران

زمان مطالعه مقاله دقیقه
تاریخ انتشار ۱۵ مرداد ۱۴۰۰

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
فهرست مطالب منتشر شده میتوانید مشاهده کنید

در سال ۱۹۶۴، دو دانشمند استرالیایی به نام های ایزابل جوی خرس و آر. جی توماس مطالعه علمی چگونگی تشکیل بوی خاک و باران را به طور جدی با معرفی مقاله ای تحت عنوان ” Nature of Agrillaceous Odor ” آغاز کردند. در این مقاله، اصطلاح “petrichor” را برای کمک به توضیح این پدیده، با ترکیب دو کلمه یونانی پترا (سنگ) و ایچور (خون خدایان در افسانه باستان) ابداع کردند.
در تحقیقات بعدی، آن ها تعیین کردند که یکی از دلایل اصلی این بو، ترکیبی از روغن هاست که توسط برخی گیاهان در دوره های خشکسالی ترشح می شود.

چگونگی تشکیل بوی خاک و باران

با ایجاد طوفان بارانی بعد خشکسالی، ترکیبات حاصل از روغن ها -که با گذشت زمان در سنگ های خشک و خاک جمع می شوند- با باران مخلوط شده و در هوا آزاد، و رایحه پخش می شود.

ایزابل جوی خرس و آر. جی توماس همچنین مشاهده کردند روغن ها از جوانه زنی بذر جلوگیری می کنند. حدس آن ها این بود برخی گیاهان این نوع روغن ها را تولید می کنند تا از رشد گیاهان دیگر و مصرف منابع محدود آب، خودداری کنند.

در مناطق مرطوب و جنگلی ماده شیمیایی به نام “ژئوسمین” که ماده تولید شده توسط باکتری های ساکن خاک است رایج می باشد. به این باکتری ها ” اکتینومیست” (نوعی باکتری که با شاخه شاخه شدن و تولید رشته، به شکل قارچ در آمده و ماهیتی شبیه قارچ دارند) می گویند.

باکتری ها هنگام تولید موادی مشابه هاگ، این ترکیب را ترشح می کنند. سپس با فرود باران روی زمین، این هاگ ها همراه با مواد ترشح شده آزاد می شوند و هوای مرطوب، مواد شیمیایی را به بینی ما منتقل می کند.

 

بوی خاک باران خورده

بیل یپسیلانتیس، متخصص خاک، هنگام مصاحبه در مورد این موضوع گفت: “این بوی مطبوع، رایحه ای شبیه به نوعی مشک (همانند مشک در عطر مای کویین) دارد.” مانند هنگامی که در کنار باغچه خود بعد از باران قدم می زنید. ممکن است رایحه ای مشابه با این بو را استشمام کنید.

از آنجا که این باکتری ها در رطوبت زیاد، رشد و به تولید هاگ می پردازند، میزان این رایحه مشک مانند بعد از بارش باران بیشتر خواهد شد. زیرا بیشترین مقدار ژئوسمین در خاک پس از بارش باران خواهد بود.

مطالعات نشان داده است که بینی انسان به ویژه به ژئوسمین بسیار حساس است، به گونه ای که برخی از افراد می توانند آن را در غلظت های کم، مانند ۵ قسمت در ۱ تریلیون تشخیص بدهند.

ازون “O3″، مولکولی که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است در تولید بوی باران، به ویژه پس از رعد و برق نقش دارد. بار الکتریکی رعد و برق می تواند مولکول های اکسیژن و نیتروژن را در جو تقسیم کند.

سپس این دو عنصر گاها به اکسید نیتریک (NO) تبدیل می شوند و با سایر مواد شیمیایی موجود در جو در تعامل قرار می گیرند و ازون تولید می کنند. حتی گاهی اوقات، قبل از طوفان و در آلودگی های هوا می توان ازون را در هوا دید و بویید. (بویی به تندی کلر دارد)

دلپذیری بوی باران

سوال دیگر این است که چرا بوی باران را دلپذیر می دانیم؟ برخی از دانشمندان حدس زده اند که این موضوع، محصول تکامل است.

به عنوان مثال، انسان شناس “دایانا یانگ” از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، که فرهنگ مردم غرب استرالیا را مطالعه می کرد، مشاهده کرد آن ها بوی باران را با رنگ سبز مرتبط می کنند. می توان دلیل آن را این دانست که با باریدن باران، پوشش های گیاهی و جانوری گسترش پیدا می کند و همین عاملی برای بقای انسان است. این عامل، در زمان های قدیم در نوع زندگی انسان های اولیه بسیار تاثیرگذار بوده است.

دلیل اینکه عمده مردم از باران لذت می برند نیز می تواند همین تئوری باشد. زیرا امروزه همه ما از منابع غذایی گیاهی و جانوری استفاده می کنیم و حتی از آن ها در عطرهای مختلف زنانه و مردانه نیز بهره می بریم.

این همان عاملی است که بعد از استشمام رایحه ای، به یاد جنگل و حلقه دوستانه دور آتش شبانه در کویر می افتیم. زیرا عمده این خاطرات در انسان ها ضبط و ثبت شده اند و دلنشین می باشند.

 

موضوعات مرتبط با این مقاله مطالعه کنید
مقـــــالات مرتبـــــط مشاهده آرشیو
نظر خود را ارسال کنید